Litoměřice

O Klokánku

Jak se k nám děti dostanou?

•na žádost rodiče
•na žádost samotného dítěte ( i bez souhlasu rodiče)
•na žádost oddělení sociálně-právní ochrany dítěte příslušného Magistrátu či Městského úřadu
•na základě soudního rozhodnutí

Zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc FOD Klokánek je určeno pro děti, které se ocitly v náročné životní situaci – například se bojí jít domů, protože se rodiče hádají nebo se bojí tvrdého trestu. Děti sem také přicházejí, pokud rodiče ztratí bydlení. Někdy se také stane, že například táta, maminka nebo jiný rodinný příslušník (babička, děda a podobně), který má děti na starosti, náhle onemocní , musí jít na operaci a pokud se nenajde nikdo jiný v rodině, kdo by se o dítě postaral, pak může také bydlet na nějakou chvíli v Klokánku. V Klokánku jsou děti úplně malé ( miminka), děti, které chodí do školky, školáci i „velké“ (až 18 leté) děti.

Potřebuješ pomoci?

Cítíš se sám/ sama? Ubližuje ti někdo ? Potřebuješ pomoc? Ubližuješ sám/sama sobě? Máš z něčeho strach ? Neboj se nám ozvat.
- můžeš nám kdykoli i anonymně napsat na náš e- mail anebo nám můžeš zavolat.

Jak to v Klokánku vypadá:

Děti jsou ubytovány v bytech 1+2 kde je velká obývací kuchyně s televizí,nebo obývací pokoj s televizí a kuchyně zvlášť, dále jeden nebo dva dětské pokoje, chodba se skříněmi, koupelna a záchod. V každém bytě se vaří, i děti mohou pomáhat a naučit se vařit jednoduchá i složitější jídla.

Kdo o děti v Klokánku pečuje:

V každém bytě se starají o děti dvě „tety“, střídají se vždy po týdnu. „Teta“ spí v „obýváku“ bytu, stará se o děti celý týden – vaří, uklízí, chodí nakupovat, dělá s dětmi úkoly do školy, povídá si s nimi a hraje si s nimi, chodí s nimi ven – na výlety, do obchodu, do kina na koupaliště, atd. .
Kromě opatrovatelek – „tet“ dětem pomáhá ještě psycholog ( pokud je něco trápí a potřebují si o tom popovídat), jsou tu sociální pracovnice, které vyjednávají různé úřední věci a mohou i radit rodičům.

Jak děti v Klokánku tráví volný čas:

V Klokánku děti žijí tak, jako by byly u nějakých známých či příbuzných v rodině – chodí do školy ( pokud je to možné, chodí dál do „své“ školy , do které chodily, než přišly do Klokánku), mohou chodit samostatně na vycházky, pokud to jejich rodiče dovolí, některé děti také tráví víkendy a volný čas se svojí rodinou. Děti také chodí do zájmových kroužků a do sportovních oddílů – podle zájmu.

Jakým způsobem je péče o děti v Klokánku hrazena:

Pobyt dítěte v zařízení je hrazen z více zdrojů - největší část nákladů je poskytována ze státního rozpočtu ( necelé 2/3). Dalším zdrojem jsou sponzorské dary a další příspěvky. Každý z rodičů, pokud má dítě v péči, je povinen přispívat určitou částkou na pobyt dítěte v zařízení Klokánek. Částka se vypočítává individuálně dle věku dítěte a počtu dnů strávených v Klokánku o konkrétní výši úhrady jsou rodiče informováni při podpisu smlouvy u příjmu dítěte do zařízení.

Přihlášení